Nori gauti straipsnius el. paštu - Prenumeruok

Mobilusis internetas 2.0 ir jo sprendimai

« »

Prisimenu vieno dėstytojo frazę pasakytą vienam studentui – ar tu įsivaizduoji kompiuterį be interneto? Manau daugelis pasakytų, kad ne. Namie – internetas, darbe internetas ir t.t. O jei pabandytume perfrazuoti šį teiginį: O jūs įsivaizduojate mobilųjį telefoną be interneto? Manau atsirastų dvejonės. O ko reiktų, kad tai pasikeistų? Manau teisingų  sprendimų, bei teisingų kainų.

ad_contentBet kaip pakeitė daugelio interneto vartotojų supratimą apie sprendimus su web 2.0 sprendimais, taip nauji sprendimai turės pakeisti vartotojo požiūri į mobilujį internetą. Tiksliau sakant, atsirast tinkamų paslaugų, kurios turėtų kainuoti teisingai. Tiksliau sakant vartotojas tiksliai turės žinoti už ką kiek mokės, arba už ką jam mokėti nereikės.

Tikrai ne vieną teisingą sprendimą jau turime savo mobiliajame telefone. Tai telefone esanti televizija, galėjimas naudotis banko paslaugomis ir t.t.

Spalio 8 dieną teko dalyvauti TeleSonera grupės spaudos konferencija skirta Mobile 2.0 temai. Manau jūs žinote, kad Omnitel priklauso šiai grupei, tad jos pristatomos naujos paslaugos ar patobulintos senos gali greitu laiku pasirodyti ir Lietuvoje. Pabandysiu trumpai apžvelgti.

new_web_interfaceOmnitel vartotojai turi wap.sp.lt (SurfPort) portalą. O jis pavirs į naują atvirą SurfOpen. Mano kaip vartotojo požiūriu pirma pastebima kad norima išnaudoti reklaminius plotus mobiliajame internete, o tik poto naujos savybės. Kiekvieno puslapio viršuje atsiras taip vadinamas toolbaras su navigacine juosta, plius (jei norės išnaudoti) reklaminis baneris, kurį panaudoti gali tiek reklamai, tiek informacijai suteikti. O pavadinkime techninės naujovės tai būtų taip vadinami jūsų bookmarkai telefone, kurios jūs matysite, net pakeitę telefoną. Heh bet man patogiau savo bookmarkus, o jų tiesa yra tik keleta laikyti savo telefone. Kita atsiverianti galimybė kontrolė. Tarkim jūs turie, kokių 10 metų vaiką, ir tikrai nenorėtumėte, kad jūsų atžalos lankytųsi tam tikruose puslapiuose, o jūs galėsite tai uždrausti. (Am neaišku kaip, bet taip kalbėjo).  Kaip teigiama patobulino navigacija, usability ir visus kitus įmantrius žodžius. Štai ką sako vienas telesoneria dėdžių:

“SurfOpen simplifies things for all our customers who surf on the Internet with their mobile phones. Current and new customers familiar with the Internet on the PC will find their way in the service, and they do not even have to learn things again when they change their phones,” says Kenneth Karlberg, President of TeliaSonera Mobility Services.

Tiesa šitas naujoves lietuvoje (omnitel tinkle) bus galima jau išbandyti kitų metų pirmajam ketvirtyje.

Daug įdomesni sprendimas – tai mobiliosios televizijos mobili_tvpatobulinimas. Tiksliau sakant padarytmas taip, kaip turi būti. Dabar tiek omnitelyje, tiek bitėje galima žiūrėti televiziją mobiliąjame telefone. Tiesa, omnitel klientai pasirinkimą turi daug mažesnį, ir taip stipriai apipjaustytą. Bet abiejuose figuruoja ta pati problema. Vartotojui perjungti taip vadinamą kanalą yra nepatogu. Reikia atlikti tikrai ne vieną žingsnį. Su nauja aplikacija (greičiausia JAVA), bus galima keisti kanalus tarsi su distanciniu. Žinoma TV sprendimas pasiteisins tik tada, jei kaina bus fiksuota. O kai reikia mokėti už kiekvieną baitą, tai tikrai nežinosi kiek tau kainuos kokios krepšinio varžybos.
Kitas panašaus tipo sprendimas,  tai galimybė pačiam transliuoti “televiziją”, kurį galės matyti jūsų grupės žmonės. Visas veikimas vyks live, na su kokiu 20sek vėlavimu. Heh būtų galima bus transliuoti blogerių konferenciją gyvai (jei omnis apmokės už trafiką).
Galima išnaudoti video klipukus dar kitaip. Jie tau atneš pinigų. Toks sprendimas įdiegtas telesoneria tinkle – tai “look at me tv” projektas. Vartotojai gali tiek savo video filmukus per MMS. Jei modernatoriai patvirtina, jis atsiranda tam tikroje kategorijoje. Kiekvieną kartą  peržiūrėjus klientui video, jo autoriui įkrenta tam tikra suma pinigėlių.
loyaltyMobilusis internetas atveria ir kitas galimybes, kurias verslo atsovai dar nespėjo pilnai ir iki galo išnaudoti. Tai mobilusis marketingas ir mobilusis lojalumas. Nekalbu apie kvailas reklamines žinutes, o apie naują panaudojimą. Įsidiegę programą į telefoną (JAVA aplikacija), kiekvieną rytą galima peržiūrėti (jei domina)  savo mėgiamos firmos pasiūlymus, prezentacijas…. Jie gali būti tiek tekstiniai, tiek video.  Toks naujas sprendimas tampa įdomiu B2B2C sprendimu. Vartotojas gali gauti net personalizuotus pasiūlymus, nes jo turimos lojalumo kortelės gali būti susietos su šia sistema. O verslininkai, gali matyti tikslią statistiką susijusią su kiekvieno jų pateikto skelbimo peržiūromis. Na, o jei kokia firma jums įkyrės – paprasčiausia idėsite į ignore listą.
gamingKartais norint prastumti laiką – telefone įsijungiame žaidimus. Žinoma žaisti vienam kartais ne taip įdomu.  Žaidimai dviese ar daugiau yra gan seniai įmanoma ir naudojama. Vienas iš variantų su tuo pačiu telefonu ar per bluetooth. Telesoneria pasiūlė naują žaidimų platformą, per kurią galėsite susirasti kolegų žaidėjų. Tiesa šiuo metu palaikomų žaidimų tik keli, bet ateityje augs. Tiesa žaidimai per internetą telefonu nėra didelė naujovė, bet kad turėti atskirą platformą – tai šiek tiek nauja.
Dar viena mane sužavėjusi idėja – tai telefonai kurie turės NFC (Near field Communication) chipus. Jo esmė gan paprasta. Pridedamas telefonas prie tam tikro ženklo, ir telefone atsiranda nuoroda skirta konkrečiam tikslui atlikti. Hei tai galima išnaudoti tikrai daugeliui idėjų. Tai tarkim jų rodytam sprendimui e-stotelė: kelionės informacija, bilieto užsakymas, informacija apie vietas, orai, reklaminiai pasiūlymai ir t.t. Žinoma į rinką tokia informacija ateis dar ne greit. Paprasčiausia nėra to palaikančių telefonų.

Vartotojas naudosis mobiliojo interneto daug daugiau tik tuomet, kai atsiras jiems patrauklūs sprendimai, ir atitinkamos kainos. Mokėti kiekvienu atveju už duomenų srautą yra nekorektiška. Tad mobilieji operatoriai privalės pradėti taikyti kitokią kainų politiką. Vienur  naudodami, mokėsime už internetą kaip ir dabar (už kilobaitus), kitos dalys bus nemokamos, ar turės konkretų savaitinį / mėnesinį mokestį.

A tiesa pristatymo metu pastebėjau įdomią skaidrę. Kokių sprendimų laukti iš Omnitel greitu laiku. Šiais metais turėtų pasirodyti mobiliosios televizijos klientas, bei dainų e-shopas. Taip pat pamatysime mano minėtą žaidimų platformą, bei “user generated content” (am neprisimenu kas po tuo slypi). Kitais metais turėtų dar pasirodyti muzikos užsakymai, bei jos nuoma. Be to minėta SurfOpen portalas. O kaip toliau bus, ir kaip Omnitel iš tiesų ištesės žurnalistams pateiktus pažadus – pamatysim.

O kokių jūs sprendimų laukiate?

8 responses to “Mobilusis internetas 2.0 ir jo sprendimai”

 1. Arnoldas says:

  Dėkui, vienas iš nedaugelio blogosferos įrašų, kur tikrai galima kažką naujo sužinoti :)

  Beje, į Stockholmą važiavai vien dėl šios konferencijos?

 2. Arnoldai: atsakymas taip. :)

 3. […] rimčiausias dienos rašinys – Vaido ataskaita iš TeliaSonera konferencijos Švedijoje su mintimis apie rytdienos mobilųjį inter…. Pagaliau ir šiapus Atlanto prabilta apie artimąjį NFC ryšį, tautos videožurnalistiką […]

 4. Apie 4G tinklą deja nekalbėta.

  Su tvarkaraščiais nežinau ar bus greitai, nes paprasčiausia dar nėra to palaikančių telefonų. Toks šūdukas tri bųti impontuotas telefone (NFC).

  Tarkim lojalumo aplikacija tuėtų ateiti gan greitai. Nes omnitelis tri savo OMNI ID kortelę, kur taiko nuolaidas tam tikriems dalykams, o firmos nori jungtis prie nuolaidų sistemų. Nes joms bet kokiu atveju apsimoka. O tokia interaktyvi sistema, manau bus vertinga visiems… jei tik nemokamas srautas bus šiems duomenims. Problema ta kad greičiausia jiems reikės naują softą instalinti, kad varijuoti kainas mokama – nemokama.

 5. sh says:

  idomi info, man patiko. Tiesa idomu cia jie laiko 3G tinklu ar jau einama i 4G. Kai pries du metus mokemes tiesa sakant nelabai 4G dar ir apibreze konkreciai, o tos interaktyvios paslaugos pvz su tvarkarasciais manu jau eina prie to??

 6. […] skaitėte apie mano dalyvautos konferencijos apžvalgą turbūt matėte, kokie sprendimai laukia Omnitel klientų. Vienas iš mano […]

 7. […] TeleSoneria Mobility 2.0 konferenciją buvo užsiminta ne tik apie žaidimų parduotuvę, bet ir apie žaidimų platformą, […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

> home
 • Apie mane
 • Apklausos
 • Blogas
 • Lietblogs Search
 • Nuorodos
 • Reklama mano bloge
 • Search
 • Tags
 • Testas
 • Projektai
 • Kontaktuok
 • Archyvas